Partnerem serwisu jest:
Szukasz szkoleń SEP? Wybierz opiekuna i zapytaj o rabaty! Sprawdź >>> https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy <<<
Online

Szkolenie G1/2/3

10 czerwca

godz. 16:00

Online

Cena 1 egzaminu: 424.2zł

Cena szkolenia: 95zł

Online

Szkolenie pomiarowe

11 czerwca

godz. 15:00

Online

Cena 1 egzaminu: 424.2zł

Cena szkolenia: 350zł

Online

Szkolenie G1/2/3

11 czerwca

godz. 16:00

Online

Cena 1 egzaminu: 424.2zł

Cena szkolenia: 95zł

Wszystkie terminy

Jak odnowić uprawnienia SEP?

Już od dobrych kilku lat (a dokładnie od 2010 roku) uprawnienia SEP nie są nadawane bezterminowo. Teraz każdy, kto je posiada lub dopiero zdobędzie, musi je odnawiać co 5 lat. Dotyczy to zarówno uprawnień energetycznych, cieplnych, jak i uprawnień gazowych. Dla fachowców jest to oczywiście pewien problem, bo przepisy zmuszają ich do ponownego wzięcia udziału w szkoleniu SEP i zdania egzaminu państwowego. Ma to jednak swoje uzasadnienie. W naszym poradniku podpowiadamy, jak odnowić uprawnienia SEP szybko i z dużą szansą na sukces podczas egzaminu SEP.

Dlaczego właściwie trzeba odnawiać uprawnienia SEP?

Wielu fachowców, zwłaszcza tych, którzy przed laty uzyskali bezterminowe uprawnienia SEP, uważa nowe przepisy za bezsensowne, wprowadzone tylko po to, aby „nakręcić” biznes szkoleniowy. Prawda jest zupełnie inna. W rzeczywistości ograniczenie ważności uprawnień energetycznych, cieplnych i gazowych do 5 lat było konieczne, gdy weźmiemy pod uwagę stały postęp technologiczny i jego tempo.

Pisząc wprost: ktoś, kto uzyskał uprawnienia SEP np. w 2005 roku i później już ich nie odnawiał, w 2020 roku nie ma wystarczających kwalifikacji do tego, by np. zajmować się modernizacją skomplikowanych sieci energetycznych. Zmiany, jakie zaszły w tej branży, są tak duże, że w zasadzie pracownik posiadający nieaktualną wiedzę nie mógłby zagwarantować ani oczekiwanego poziomu jakości, ani tym bardziej bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że fachowcy wykonujący prace wymagające posiadania uprawnień SEP, biorą na siebie bardzo dużą odpowiedzialność za zdrowie, a nawet życie użytkowników instalacji. Dlatego właśnie muszą regularnie się szkolić i odnawiać uprawnienia. Nie ma się co na to obrażać – trzeba to po prostu zaakceptować i zrozumieć.

Kończą Ci się np. uprawnienia energetyczne? Sprawdź, co robić

W momencie, kiedy przypomnisz sobie, że za np. pół roku Twoje uprawnienia SEP stracą ważność, powinieneś jak najszybciej zapisać się na kurs SEP w danej grupie kwalifikacji – może to być np. kurs elektryka, jeśli musisz odnowić uprawnienia energetyczne. Spokojnie, nie musisz brać pierwszego-lepszego kursu. W OMIKON Sp. z o.o. organizujemy szkolenia SEP w całej Polsce, przez okrągły rok, dlatego z pewnością znajdziesz odpowiadający Ci termin, który nie będzie kolidował z obowiązkami zawodowymi i prywatnymi.

Pamiętaj przy tym, aby zapisać się na taki kurs SEP, który daje Ci największe szanse dobrego przygotowania się do egzaminu państwowego. Szanuj swój czas i nerwy. Nie ma sensu inwestować w szkolenie, które jest prowadzone „po łebkach”. Egzamin SEP nie jest łatwy, dlatego lepiej bądź do niego dobrze przygotowany.

Po ukończeniu szkolenia SEP musisz jeszcze ponownie podejść do egzaminu państwowego przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jeśli Ci się powiedzie, Twoje uprawnienia SEP zostaną przedłużone na kolejny okres, czyli  będziesz mieć spokój na następne 5 lat.

Całą procedurę możesz przejść w ciągu zaledwie jednego dnia. Również, jeśli zamierzasz nie tylko odnowić np. uprawnienia energetyczne, ale też zdobyć nowe – np. uprawnienia gazowe. Zapytaj nas o szczegóły!

Urząd pracy
Enea
BP
OBI
Polska Spółka Gazowa
Okręgowa Pielęgniarek i Położnych
Wipasz
Herbapol
Kuehne+nagel
sweco
inkpol
auto machinery jet
Ludwik Rydygier
otis
skanska
meillerghp
aerospace
WODR