Partnerem serwisu jest:
Szukasz szkoleń SEP? Wybierz opiekuna i zapytaj o rabaty! Sprawdź >>> https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy <<<
Online

Szkolenie G1/2/3

29 listopada

godz. 9:00

Online

Cena 1 egzaminu: 360zł

Cena szkolenia: 95zł

Online

Szkolenie pomiarowe

29 listopada

godz. 9:00

Online

Cena 1 egzaminu: 360zł

Cena szkolenia: 350zł

Online

Szkolenie G1/2/3

29 listopada

godz. 16:00

Online

Cena 1 egzaminu: 360zł

Cena szkolenia: 95zł

Wszystkie terminy

Gdzie można zdobyć uprawnienia SEP? Poradnik dla ambitnych

W karierze każdego pracownika branży energetycznej przychodzi moment, kiedy musi przynajmniej rozważyć możliwość zdobycia uprawnień SEP. W praktyce są one niezbędne do tego, by móc dalej się rozwijać i realizować odpowiedzialne projekty na stanowisku np. elektryka. Jak i gdzie można zdobyć uprawnienia SEP? Na szczęście nie jest to ani szczególnie trudne, ani czasochłonne. Garść przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Komu są potrzebne uprawnienia SEP?

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia. Uprawnienia SEP dzielimy ze względu na grupę kwalifikacji zawodowych. I tak mamy:

  • Uprawnienia energetyczne w grupie kwalifikacji G1 – uprawniają do wykonywania prac związanych z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Uprawnienia cieplne w grupie kwalifikacji G2 – są potrzebne każdemu fachowcowi, który wykonuje prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
  • Uprawnienia gazowe w grupie kwalifikacji G3 – wymaga się ich od pracowników wykonujących roboty związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Jeśli więc pracujesz w którymś z tych zawodów lub planujesz wejść do branży energetycznej, to musisz wiedzieć, że bez uprawnień SEP będzie Ci bardzo trudno zrobić karierę i zapewnić sobie stabilność zatrudnienia. Znaczenie uprawnień energetycznych, cieplnych i gazowych można porównać do wykształcenia ekonomicznego w przypadku pracowników banku czy uprawnień operatora wózków widłowych dla pracowników magazynu.

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Pierwszym krokiem zawsze jest zapisanie się na kurs SEP przygotowujący do egzaminu państwowego z wybranej grupy kwalifikacji. Szkolenia SEP są organizowane w całej Polsce w trybie ciągłym, dzięki czemu nie powinieneś mieć żadnych problemów ze znalezieniem np. kursu elektryka w pasującym Ci terminie.

Warto wiedzieć

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobyć komplet uprawnień SEP – nawet w ciągu jednego dnia.

Po odbyciu szkolenia oczywiście trzeba jeszcze przystąpić do egzaminu SEP i go zdać. Egzamin odbywa się przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nie jest trudny dla kogoś, kto zna i rozumie pojęcia związane z fachowym oraz bezpiecznym wykonywaniem robót przy instalacjach energetycznych, cieplnych i gazowych. Ważne jest przy tym to, aby od początku postawić na dobry kurs SEP, czyli taki, który rzetelnie przygotowuje kandydatów do egzaminu. W ofercie znajdziesz kursy energetyczne we wszystkich grupach kwalifikacji.

Egzamin SEP zdany: co teraz?

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku otrzymasz świadectwo kwalifikacji zawodowych, które jest bardzo cennym dokumentem. Poświadcza on, że posiadasz stosowne uprawnienia SEP, co natychmiast poprawi Twoją pozycję na rynku pracy czy w obecnym zakładzie. Pamiętaj przy tym, że uprawnienia energetyczne, cieplne i uprawnienia gazowe nie są przyznawane bezterminowo – trzeba je odnawiać co 5 lat.

Urząd pracy
Enea
BP
OBI
Polska Spółka Gazowa
Okręgowa Pielęgniarek i Położnych
Wipasz
Herbapol
Kuehne+nagel
sweco
inkpol
auto machinery jet
Ludwik Rydygier
otis
skanska
meillerghp
aerospace
WODR