Partnerem serwisu jest:
Szukasz szkoleń SEP? Wybierz opiekuna i zapytaj o rabaty! Sprawdź >>> https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy <<<
Online

Szkolenie G1/2/3

6 grudnia

godz. 16:00

Online

Cena 1 egzaminu: 430zł

Cena szkolenia: 95zł

Online

Szkolenie G1/2/3

9 grudnia

godz. 16:00

Online

Cena 1 egzaminu: 430zł

Cena szkolenia: 95zł

Online

Szkolenie pomiarowe

10 grudnia

godz. 15:00

Online

Cena 1 egzaminu: 430zł

Cena szkolenia: 350zł

Wszystkie terminy

Dlaczego fachowcy posiadający uprawnienia SEP są tak poszukiwani przez pracodawców?

Uprawnienia SEP stanowią dziś podstawowe potwierdzenie kwalifikacji zawodowych osób pracujących w szeroko rozumianym sektorze energetycznym. Przypomnijmy, że w naszym kraju można zdobyć uprawnienia energetyczne (w grupie G1), uprawnienia cieplne (w grupie G2) oraz uprawnienia gazowe (w grupie G3). Ich posiadanie jest dużym krokiem w stronę zrobienia porządnej kariery, jak również znaczącego poprawienia swojej aktualnej sytuacji zawodowej. Wszystko dlatego, że pracodawcy bardziej cenią pracowników mogących się pochwalić uprawnieniami SEP – zwłaszcza tych, którzy dodatkowo mają pewne doświadczenie w zawodzie np. elektryka czy hydraulika. Dlaczego właściwie tak jest? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Kwestia obowiązujących przepisów

Zacznijmy od najbardziej oczywistego powodu, dla którego pracodawcy z branży energetycznej w pierwszej kolejności poszukują pracowników posiadających uprawnienia SEP. Polskie przepisy wymuszają, aby specjalistyczne roboty zlecać wyłącznie osobom z odpowiednimi kwalifikacji, czego potwierdzeniem są właśnie stosowne uprawnienia. I tak:

  • Uprawnienia energetyczne – pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Uprawnienia cieplne –pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
  • Uprawnienia gazowe –pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Pracodawcy potrzebują zatem fachowców z uprawnieniami SEP, by po prostu móc realizować kontrakty.

Sygnał, że pracownik inwestuje w siebie i chce się rozwijać

Osoba, która posiada uprawnienia SEP jest szczególnie cenna z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ najwyraźniej traktuje swój zawód poważnie. Jest gotowa do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, co oczywiście zawsze przekłada się na wymierne korzyści dla zatrudniającego ją przedsiębiorstwa. Każda forma inwestycji we własne kompetencje dobrze świadczy o pracowniku, a już szczególnie w branży energetycznej czy gazowej, gdzie wysoki poziom kwalifikacji jest warunkiem fachowego wykonywania specjalistycznych robót.

Aktualna wiedza

Szkolenia SEP nie tylko przygotowują do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną na uprawnienia energetyczne, cieplne i gazowe. Ważnym elementem kursu jest także przekazanie uczestnikom aktualnych informacji z zakresu czy to obowiązujących przepisów, czy bezpieczeństwa, czy wreszcie jakości wykonywanych prac. Dlatego pracodawca ma prawo zakładać, że fachowiec posiadający uprawnienia SEP, nie bazuje wyłącznie na swoim doświadczeniu, ale również ma aktualną wiedzę branżową, zna technologie i narzędzia, a więc nie będzie wymagać czasochłonnego i kosztownego wdrożenia w firmie.

Urząd pracy
Enea
BP
OBI
Polska Spółka Gazowa
Okręgowa Pielęgniarek i Położnych
Wipasz
Herbapol
Kuehne+nagel
sweco
inkpol
auto machinery jet
Ludwik Rydygier
otis
skanska
meillerghp
aerospace
WODR