Partnerem serwisu jest:
Szukasz szkoleń SEP? Wybierz opiekuna i zapytaj o rabaty! Sprawdź >>> https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy <<<

Cena egzaminu SEP

Cena egzaminu SEP

Cena egzaminu SEP

Dodano: 14 listopada 2023

Autor: sep-uprawnienia.pl

Uprawnienia SEP są bardzo pożądanym atrybutem pracowników szukających zatrudnienia w branży budowlanej, fotowoltaicznej, elektroenergetycznej czy szeroko rozumianym przemyśle. Zdobycie uprawnień sepowskich wiąże się z koniecznością odbycia szkolenia i zdania egzaminu. Obie aktywności są odpłatne. Opcjonalnie dochodzi opłata za tłumaczenie. Jaki jest zatem koszt egzaminu SEP?

Egzamin sep cena zależy od kilku czynników

Koszt uprawnień SEP zależy przede wszystkim od tego, w jakim zakresie chcemy się certyfikować. Pod pojęciem uprawnień SEP kryje się bowiem kilka pojęć – kompetencji wymaganych w różnych branżach. Zakres uprawnień mocno determinuje cenę kursu i egzaminu. W przypadku szkolenia z jednego zakresu tematycznego (G1 – uprawnienia elektryczne [dostępne także w wersji z pomiarami], G2 – uprawnienia cieplne, G3 – uprawnienia gazowe) koszt szkolenia to 95 zł. Jeśli chcesz ubiegać się o różne uprawnienia na stronie SEP Uprawnienia, możesz liczyć na obniżone opłaty za szkolenie. Aby poznać szczegóły promocji, sprawdź koniecznie nasz cennik, w którym w prosty, intuicyjny sposób przedstawiamy koszt uprawnień SEP.


Drugą zmienną w kosztorysie inwestycji we własne kompetencje jest zakres egzaminu. W każdej z powyżej wspomnianych grup tematycznych kursant może podchodzić do egzaminu w dwóch zakresach (eksploatacja i/lub dozór). Każdy z zakresów egzaminacyjnych to dodatkowe 360 zł. Jeszcze do niedawna była to kwota 349 zł, ale z racji tego, że za zweryfikowanie kwalifikacji naliczana jest opłata w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia (czyli 3600 zł od początku lipca 2023 r.), opłata wzrosła. Cena egzaminu SEP jest ustalona ustawowo, a więc nie zależy od instytucji prowadzącej szkolenie czy egzamin.

Zwrot opłaty po oblanym egzaminie? Niestety nie

W przypadku niezdania egzaminu kursantowi nie przysługuje zwrot dokonanej opłaty egzaminacyjnej. Może on natomiast podejść ponownie do egzaminu po uiszczeniu nowej opłaty. Nie zmienia to jednak faktu, że za każdym podejściem na egzaminie trzeba zaprezentować określony poziom wiedzy. Praktyka pokazuje, egzamin nie jest kłopotem dla osób zatrudnionych w branży, ale może być wyzwaniem dla ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą zawodową. Nieco inaczej są traktowane osoby, które nie mogły podejść do egzaminu z przyczyn niezależnych. W takiej sytuacji mogą one zwrócić się do komisji kwalifikacyjnej o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu lub zwrot opłaty.

Koszt egzaminu SEP z tłumaczeniami

Dodatkowym obciążeniem dla domowego budżetu może być chęć wykonania tłumaczenia zdania egzaminu. Na stronie SEP Uprawnienia koszt tłumaczenia na angielski i na niemiecki to 65 zł za każdy język. Jeśli więc zdałeś egzamin elektryczny G1 w dwóch zakresach (dozór i eksploatacja), to za same tłumaczenia zapłacisz 130 zł. Tłumaczenia są chętnie wybierane przez osoby, które planują kontynuowanie kariery za granicą, szykują się do wyjazdu na saksy lub współpracują z zagranicznymi kontrahentami.

Egzamin sep cena po stronie pracodawcy

Niektóre firmy, szczególnie ceniące sobie stabilne zatrudnienie, wysyłają swoich pracowników na kursy grupowe, po to, by mogli oni zdobyć nowe uprawnienia SEP lub przedłużyć wygasające. W takiej sytuacji strona SEP Uprawnienia daje możliwość zorganizowania szkolenia i egzaminu SEP w siedzibie firmy, a koszty (częściowe lub całościowe) bierze na siebie pracodawca.

Urząd pracy
Enea
BP
OBI
Polska Spółka Gazowa
Okręgowa Pielęgniarek i Położnych
Wipasz
Herbapol
Kuehne+nagel
sweco
inkpol
auto machinery jet
Ludwik Rydygier
otis
skanska
meillerghp
aerospace
WODR